Čertova kovárna - Vítězslav Bobčík

Zdravím všechny příznivce černého řemesla kovářského.. Jmenuji se Vítězslav Bobčík a snad jen něco málo o mně, jak jsem se ke kovařině dostal. Děda byl kovář podkovář, tak jsem se v prostředí kovárny pohyboval od dětství, což byl do budoucna, jak se ukázalo, dobrý základ. To mě dostalo natolik, že volba mého budoucího povolání byla jasná. Vyučil jsem se Uměleckým kovářem a zámečníkem, ale to bylo jen řemeslo, po výtvarné stránce se dá říct jen základ. Tu jsem si následně doplnil na škole se 125ti letou tradicí na SUPŠ v Turnově, která mně toho dala opravdu moc.

Výtvarná stránka byla dost důležitá, ale i přes to byl kladen důraz na čistotu zpracování materiálu, což si za své beru dodnes....Po ukončení školy jsem ještě dva roky pracoval u kamaráda. Mezitím jsem zařídil kovárnu, kde pracuji už deset let. Ocel ve výhni dává pod údery kladiva nevačerpatelné možnosti tváření, přetváření a vyjadřování sebe sama do finálních výrobků a to mě na tom fascinuje...snažím se do svých výrobků vtisknout kus sebe a vytvořit si tak vlastní osobitý styl.

Svou firmou navazuji na dlouholetou kovářskou tradici v naší rodině. Od počátku založení živnosti se zabývám zakázkovou výrobou kovářských a zámečnických prací s důrazem kladeným především na čisté zpracování samotného výrobku. Při výrobě používám jak klasických kovářských postupů a operací, tak i moderních technologií nezbytných pro práci v dnešní době. Snažím se také svým výrobkům čistotou zpracování vtisknout osobitý a nezaměnitelný charakter, význačný právě pro mě, i když to v dnešní době není jednoduché.

Poskytuji návrhy, realizace, montáže kovaných výrobků, doplňků pro exteriéry a interiéry. Užitá kovařina, brány, ploty, mříže, zábradlí. Bytové a krbové doplňky, kovaná plastika, vše za použití klasických kovářských postupů a moderních technologií.

Každý rok se zúčastnuji kovářských akcí, jarmarků jak aktivně i jako pozorovatel, Helfštýn, Brtnice, Buchlov...Touto cestou bych rád prezentoval své výrobky a práce.. tak doufám, že trochu zaujmou a budou se líbit...

Své práce zhotovuji většinou podle vlastních návrhů, konzultacích s architektem, případně, má-li zákazník vlastní představu, po konzultacích s ním. Každý výrobek navrhovaný a zhotovený v mé kovárně je originál. Všechny kovářské výrobky je nutné chránit dostatečnou povrchovou úpravou pro daný výrobek a místo jeho instalace. Důležité je rozdělovat, zda bude výrobek instalován v exteriéru či interiéru. Každá zakázka má můj individuální přístup od navrhování až po realizaci...a samozřejmě nejlepší je osobní přístup a jednání, proto neváhejte, zavolejte a přijďte se podívat do mojí kovárny.

V poslední době se dostávám i do dílen mimo Českou republiku, například do USA a snažím se sbírat zkušenosti a inspiraci, poznat mimoevropský styl práce a to vše zúročit ve svých zakázkách a v práci.